fahrigediz ha spedito questa cartolina da Sanremo scrivendo:
Bir restoranı değerlendirirken sadece lezzetlere odaklandığımı sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Gelin şimdi sizle lezzet haricinde değerlendirdiğim bir şeyden bahsedeyim: tuvaletler! Çoğunuz belki de en sevdiğiniz restoranın tuvaletine bile dikkat etme gereği duymamışsınızdır. Haklısınız, genelde dikkat etmeyiz. Oysa en az lezzetler kadar, hatta belki de daha önemlidir tuvaletler. Bazen tuvaletleri değerlendirdiğimi gören bazı takipçilerim “aman ne olacak, o restoranında tuvaletine girmeyiz olur biter” diyorlar. Oysa bilmedikleri şey şu: 1) Aynı pis tuvaletleri muhtemelen mutfak ekibi de kullanıyor ve pis tuvaletlerden bulaşan ellerindeki mikropları yediğiniz yemeklere geçiriyorlar. Siz belki girmeyip korunduğunuzu sanıyorsunuz ama o mikroplar gelip sizi buluyor 2) Tuvaletlerini bu şekilde bırakıp rahatsız olmayan bir işletmeci zihniyeti, mutfak tezgahlarının, buzdolaplarının,yerlerin, ağzınıza girecek çatalın, kaşığın temizliğinde sizce ne denli hassastır? Bence hassas falan değildir!

Bir temizleme malzemesini, bir yer paspasını, bir mikrop öldürücüyü,bir kaliteli sabunu, bir kağıt havluyu,bir tuvalet kokusunu tasarruf diye almayan zihniyet, bana lezzetten bahsetmesin istemiyorum! Bana şehrin en iyi mimarinin hazırladığı dekorundan, ülkede sadece kendi mutfaklarında bulunan lüks fırınlardan, ödüller almış servis elemanından, şeflerden, yurt dışından kendileri için özel gelen o baharatlardan, yüzbinlerce lira verilen havalandırmadan bahsetmesin! İstemiyorum!
Tuvalete yapılan ufacık bir otomasyon yatırımı, (otomatik sabunluk, otomatik kağıt havlu, elimin değmediği sensörlü musluk) bana bir müşteri olarak milyonluk dekorlardan daha çok yarar sağlıyor. Daha önce tavsiyemle gittiğiniz yerlerde cebinizden çıkan paranın sorumluluğunun omuzlarımda yük olduğunu söylemiştim. Sizi sağlıklı yerlere göndermek de bir başka yüküm. Nasıl ki önerdiğim yerde cebinizden çıkan parayı düşünüyorsam, sağlığınızı da işte öyle düşünüyorum. Elimden geldiğince hijyen değerlendirmeleri de yapıyorum. Tuvaletler önemlidir sevgili dostlarım! Tuvaletler bir işletmenin ciddiyetini gösterir. Şimdi o çok sevdiğiniz restoranı bu gözle bir daha değerlendirmeye ne dersiniz? #fahrigediz

0 commenti

Lascia un commento

Il tuo indirizzo email non sarà pubblicato.